Darmowe narzędzia analityczne są wyjątkowo dobre

Obecnie na rynku znajduje się bardzo wiele rozmaitych narzędzi analitycznych przeznaczonych dla osób i firm, którym potrzebne jest dokładne gromadzenie danych i statystyk na temat stron WWW. Niektóre z nich są płatne, inne darmowe – wybór jest naprawdę ogromny, więc decyzja co do wyboru najlepszego rozwiązania może być dość trudna.

Płatne czy darmowe

Warto zadać sobie pytanie czy chcemy płacić za narzędzia analityczne, które posłużą nam do zdobycia cennych informacji. Wszystko zależy od tego, jak duża jest nasza firma, jakie mamy potrzeby oraz czy zależy nam na szybkości. Od wyboru dobrych narzędzi zależy po części to, czy firma będzie funkcjonować efektywnie, więc należy odpowiedzieć sobie na te pytania. Czy chcemy na przykład zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym, a może zależy nam na większej ilości odwiedzin na naszym blogu? Dobrze dobrane narzędzia analityczne z pewnością ułatwią nam osiągnięcie tego celu.

Jeżeli prowadzimy małą lub średnią firmę czy bloga, to zdecydowanie warto skorzystać z bezpłatnych narzędzi. Obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest Google Analytics. Usługa ta dostępna jest od 2005 roku i jest darmowa dla podmiotów, których strony są odwiedzane nie częściej niż 5 milionów razy miesięcznie. W przypadku gdy dany użytkownik korzysta także z Google AdWords, jest zwolniony z tego limitu.google-1385511_640

Niewykorzystany potencjał

Posiadanie odpowiedniej wiedzy jest niezbędne jeżeli chcemy poprawnie używać Google Analytics. Dobre skonfigurowanie tego narzędzia sprawi, że będziemy mieli do dyspozycji wyjątkowo dużo przydatnych narzędzi i to całkowicie za darmo. Okazuje się, że wiele osób i firm traktuje Google Analytics jako zwykły licznik odwiedzin. Jest to spory błąd, ponieważ możliwości tej aplikacji są znacznie większe, a nieumiejętne korzystanie z niej może przełożyć się na porażkę firmy na rynku. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku może być zapisanie się na szkolenie lub samodzielne zdobycie wiedzy na temat wszystkich dostępnych funkcji. W Internecie znajdziemy mnóstwo samouczków, które krok po kroku przeprowadzą nas przez wszystkie narzędzia analityczne oferowane przez ten program. Można także skorzystać z pomocy firmy lub osoby, która zajmuje się analizowaniem danych na co dzień. Jest to rozwiązanie kosztowne, więc musimy dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeżeli uda nam się znaleźć wystarczająco dużo wolnego czasu, aby nauczyć się korzystania z Google Analytics, to będziemy w stanie bardzo efektywnie zarządzać własną firmą i zaplanować jej rozwój.

Automatyczna analiza

Jedną z ważniejszych rzeczy, o których musimy pomyśleć, jest zorientowanie się, w jaki sposób odwiedzający korzystają z naszej strony, które artykuły czytają oraz czy wchodzą na te podstrony, na których nam zależy. Do tego właśnie służy automatyczna analiza Google Analytics. Dzięki niej będziemy mogli w każdej chwili zajrzeć do raportów i sprawdzić czy na przykład na naszej stronie doszło do nagłych zmian – być może użytkownicy zaczęli odwiedzać jedną z podstron dużo częściej niż inne. Zgromadzenie tych wszystkich danych pozwoli nam ocenić ich zachowanie i zaplanować lepsze rozwiązania, które pomogą przekierować ruch w pożądanym kierunku. Jeżeli zobaczymy, że użytkownicy bardzo krótko przebywają na danej podstronie, to będzie dla nas znakiem, że zamieszczone tam treści są dla nich nieciekawe. Automatyczna analiza Google Analytics umożliwia sprawdzanie tych danych szybko i bez żadnych opóźnień. Dzięki temu będziemy mogli od razu zareagować oraz wprowadzić korzystne zmiany. Możemy także ustawić specjalne alerty, które będą docierały do nas codziennie, co tydzień albo co miesiąc. Wystarczy wybrać, jaki warunek musi zostać spełniony, aby taki alert został wysłany i ustawić jego częstotliwość.

Raportowanie

Raporty to jedna z najważniejszych funkcji tej usługi. To dzięki nim szybko i sprawnie będziemy mogli sprawdzić, co tak naprawdę dzieje się na naszej stronie. Oczywiście dostępnych raportów jest tak dużo, że przekopanie się przez wszystkie dane zajęłoby nam zbyt wiele czasu. Warto więc utworzyć czasami niestandardowe raporty Google Analytics, które odpowiadają naszym potrzebom. W ten sposób dokładnie określimy, które dane mają zostać analizowane. Raporty mogą działać w czasie rzeczywistym. Jest to świetne rozwiązanie, jeżeli w kilka chwil chcemy ocenić, kto właśnie odwiedza naszą stronę i jakie materiały przegląda. Inne raporty Google Analytics pomogą nam dowiedzieć się, skąd użytkownicy docierają na naszą stronę, jak często pobierają z niej rozmaite aplikacje oraz ile czasu spędzają na każdej podstronie. Naturalnie to kilka z wielu możliwości, jakie oferują nam narzędzia raportowania. Jeżeli zagłębimy się w temat, to będziemy mogli pozyskać wszystkie informacje, które są nam potrzebne do analizy.

Dobry darmowy wybór

Jak widać, usługa firmy Google jest potężnym narzędziem zarówno dla blogów prywatnych jak i większych firm czy sklepów internetowych. Odpowiednie jej ustawienie, stworzenie szczegółowych raportów oraz analiza danych pozwolą na bardzo skuteczne zaplanowanie, w którym kierunku strona powinna się rozwijać, żeby przyniosła oczekiwane efekty.

4 Responses to “Darmowe narzędzia analityczne są wyjątkowo dobre

 • Włodek
  2 lata ago

  Umiejętne korzystanie, hmmm…
  Muszę zapoznać się z tymi samouczkami bo chyba sam nie wiem za dużo na temat tego narzędzia !
  Dzięki.

 • Arnold
  2 lata ago

  Narzędzia od Google są naprawdę fajne, jednak polecam też zapoznać się z innymi narzędziami chociażby majestic. 🙂

 • Leopard
  2 lata ago

  Analizujcie stronę i testujcie różne rozwiązania. Czasami może okazać się, że niewielka zmiana wywoła bardzo duży odzew ze strony klientów i zachęci ich do dokonania konwersji.

 • Aleksy
  2 lata ago

  Nie pozycja w google (chociaż też), a ruch na stronie zrobi z ciebie milionera!

  Pozycja jest istotna, ale ruch na stronie generuje nam przychody

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*