Dlaczego strona mobilna jest taka ważna?

Internet mobilny staje się coraz bardziej popularny, już co piąty Polak właśnie tak korzysta z sieci. Telefony komórkowe, a także już bardziej rozwinięte technologicznie, czyli smartfony, są czymś oczywistym, więc trend jest taki, że w przyszłych latach mobile będzie czymś zupełnie normalnym – tym czym teraz są zwykłe strony internetowe. Żadna firma nie będzie mogła sobie tego odpuścić, bo skaże się na niebyt. To tylko pokazuje, że jak chcemy nadążać za zmieniającymi się trendami, chcemy mieć coraz więcej klientów, to powinniśmy zainwestować w dobrą mobilną stronę.

Nie dziwi więc, że coraz większa ilość portali internetowych, serwisów czy sklepów online stara się spełnić oczekiwania klientów, tworzone są więc aplikacje mobilne, które działają na tyle dobrze, że klienci chcą z nich skorzystać. No bo nie jest to też takie oczywiste, że wersja mobilna będzie lepsza lub chociażby zbliżona jakością do stron webowych. Dlaczego? Po prostu to zbyt świeża sprawa i wiele firm jeszcze się nad tym nie zastanawia lub przeznacza zbyt małe środki twierdząc, że i tak nie będzie to bardziej przydatne niż zwykła strona internetowa.
internet-search-engine-1519471_640
Nic bardziej mylnego, wskazówka mobile – web przesuwa się w stronę tego pierwszego, więc już za kilka lat zdecydowanie większe środki będą przeznaczane na działania mobile, a o wiele mniejsze na utrzymanie i wygląd tradycyjnej strony. Jaka powinna być strona mobilna? Przede wszystkim powinna szybko działać, tak więc witryna musi być zaprojektowana tak, aby zagwarantować czytelność najistotniejszych informacji, prezentując je na samej górze strony. Architektura strony w mobile musi być doskonale przemyślana, aby użytkownik miał łatwość korzystania z naszej strony. Tu oczywiście sprawdzają się dobre praktyki projektowania stron webowych, ale jednocześnie pojawiają się nowe, które muszą być dopasowane do środowiska mobilnego.

To oznacza, że jej zawartość musi być tak ułożona, aby użytkownik w miarę szybko był w stanie się po niej poruszać, bez konieczności zbyt częstych zmian widoku ekranu. Co ważne, wielu użytkowników korzysta z takich stron, by szybko coś znaleźć. Liczy się więc tu konkret, nie jakieś ozdobniki, które nic nowego nie wnoszą do najważniejszej czynności – pozyskania niezbędnych informacji. Liczą się podstawowe informacje, czyli oferta, dane kontaktowe czy mapa. Zawsze więc należy o tym pamiętać, dzięki temu łatwiej stworzyć niezawodną, świetnie działającą mobilną stronę. Taka, z której będą chcieli korzystać nasi klienci. A to przecież najważniejsze.

Co warto wiedzieć o technologii mobile?

Nie ulega wątpliwości, że każda firma, która chce zaistnieć na rynku musi zainwestować w mobile. Można to porównać do sytuacji, która miała miejsce, gdy internet jeszcze nie był tak powszechny jak dziś, gdy niewiele firm inwestowało w rozwój stron internetowych czy działań zmierzających do promocji w tym obszarze. Tak samo jak wtedy, tak dziś firmy, które szybko wyczują, dlaczego warto to robić, będą zyskiwać więcej. Być może są jeszcze osoby, które nie są, co do tego przekonani, o czym więc jeszcze warto wspomnieć?

Każdego roku przybywa ludzi, którzy korzystają z przeglądarki Google na urządzeniach mobilnych. Z tego względu więc Google rozpoczęło analizę stron także pod kątem ich dopasowania do wyświetlania na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach. Coraz bardziej wyszukiwarka Google promuje strony, które mają stronę mobilną. Wspierane są też strony stworzone w zgodzie z zasadami responsive web design. Ta responsywna technika pozwala na takie projektowanie strony, aby automatycznie dostosowywała się do każdego rozmiaru. Oznacza to, że nieważne, na jakim urządzeniu będziemy otwierać stronę, zawsze będzie wyglądać dobrze.

keyboard-70506_640

Google objaśnia to w ten sposób, że te działania mają dostosować wyniki wyszukiwania do potrzeb użytkowników, ponieważ otwieranie tych samych stron, ale w wersji desktopowej może sprawiać trudności. Nie jest to komfortowe, a każdy może się o tym przekonać próbując otworzyć taką stronę. No czasami jest to droga przez mękę. Otwieranie takiej strony, jaka przeładowana jest plikami graficznymi czy materiałami video, to bardzo uciążliwe dla każdego użytkownika. Urządzenia mobilne są dzisiaj bardzo popularne, a w przyszłości ten trend będzie jeszcze bardziej oczywisty – można więc powiedzieć, że kto nie będzie korzystał z takich stron, to raczej w ogóle nie będzie korzystał z internetu.

Mowa więc o osobach, które świadomie zrezygnują z korzystania z tej technologii, po prostu nie będą zainteresowanie tą dziedziną. Choć może wydawać się to niemożliwe, to jednak można się tego spodziewać. Będa to tylko jednostki, więc tym bardziej strona na urządzenia mobilne to coś oczywistego, bez czego ciężko sobie wyobrazić działania każdej firmy. Warto już dzisiaj o tym pamiętać, by zyskać jak najwięcej w przyszłości. Firmy, które myślą perspektywicznie zyskują bardzo dużo, zawsze są kilka kroków do przodu, dystansują konkurencję. Dla każdego więc, kto ma swoją firmę takie działanie jest nieuniknione, warto więc o tym pamiętać, by zyskać jak najwięcej.

6 Responses to “Dlaczego strona mobilna jest taka ważna?

 • Olusia
  2 lata ago

  Technologia mobilna z pewnością daje jakąś przewagę, a w przyszłości będzie must have, jeśli będziemy chcieli wyświetlać się w mobilnych SERP.

 • Wikary
  2 lata ago

  Racja! Święta racja!
  Z tym, że użytkownik wymaga czego innego od strony mobilnej a czego innego od strony na PC.
  I trzeba o tym pamiętać projektując stronę w wersji mobilnej.

 • Kalina
  2 lata ago

  A ja lubię mieć dostęp do pełnej wersji strony. Strony mobilne często są strasznie ograniczone.

 • Maciek
  2 lata ago

  Responsywna strona pozwala na dobry odczyt naszej strony nie tylko robotą, a w sumie przede wszystkim użytkownikom!!

 • Witkacy
  2 lata ago

  Kalina, na stronie mobilnej czy responsywnej często odczytujemy tylko istotne informacje jak kontakt, ofertę czy cennik, a nie zagłębiamy się bardziej.

  Dobra strona mobilna to klucz do sukcesu!

 • Monia
  2 lata ago

  Pamiętajcie też o mobile first indexing – nie można zapominać, że to też jest dość istotne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*