Duży sklep i SEO

Od 2007 r. widzimy nową wersję serwisu empik.com. Sprawia niezłe wrażenie – więcej bieli, czystości i porządku – jest taki bardziej Web 2.0. Ale na tym nowoczesność nowego serwisu niestety się kończy. Z jakieś nieznanego powodu jeden z czołowych „graczy” Zapomina o czymś tak podstawowym jak optymalizacja kodu pod kątem użytkowników i wyszukiwarek.

Wykres Alexa

W sklepie empiku nie znajdziemy opisanych w metatagach tytułów czy opisów stron (description i title), obojętnie jaki produkt znajdzie użytkownik czy wyszukiwarka dostanie tylko informację o nazwie domeny. Dziwne dlaczego zarząd, czy osoby odpowiedzialne za dany projekt zdecydował się na obcięcie tak dużego ruchu z wyszukiwarek? – bo nieuchronnie do tego to prowadzi.

Wobec zaistnienia tak podstawowych błędów trudno dywagować na temat głębszych zmian i bardziej subtelnych niuansów optymalizacji, z którymi konkurencja radzi sobie znacznie lepiej. Dodano np.: możliwość dokładania słów kluczowych przez użytkowników – (takie niby we 2.0), ale nie zadbano o wyróżnienie słów, które można łatwo wyciągnąć z bazy i tak zamiast tytułu, nazwiska autora, czy kategorii Tagami stają się sformułowania typu „mordo ty moja” – bo akurat jakiemuś użytkownikowi tak się skojarzyło. Niestety sklep to nie serwis społecznościowy – chociaż warto budować wokoło niego społeczność.

seo-793030_640

Idąc tropem, nie tyle już nawet optymalizacji, co zachowania podstawowych zasad budowy serwisu zauważamy niejednoznaczność linkowania do stron z produktami – z listy kategorii kliknięcie przez tytuł prowadzi do innego adresu niż prze zdjęcie – chociaż strona produktu wygląda identycznie – może to mieć kolejne różnorakie konsekwencje, od „osłabienia” z punktu widzenia SEO strony produktu, aż po filtry „duplicate content”.

Na nowym serwisie Empiku można znaleźć więcej takich kwiatków. Zapomniano o optymalizacji jakby nie wiedząc, że służy ona w takiej samej mierze użytkownikom jak i wyszukiwarkom. Będąc wielkim graczem (nie największym) można sobie pozwolić na ryzyko słabej widoczności w wyszukiwarkach, ale dlaczego zapomniano o użytkownikach? Ne dość, że oglądając produkt stracimy czas na zobaczenie dziwnej animacji przy powiększeniu to jeszcze nie mamy możliwości wykonania najbardziej podstawowych czynności takich jak oglądanie innych książek danego autora, czy poruszanie się np.: w około jednej serii wydawniczej.

Powiedzmy sobie szczerze – pomimo nowoczesnego wyglądu nowa odsłona empik.com to funkcjonalność sprzed 7-9 lat :(. A szkoda, bo sam sklep cieszy się zarówno dobrą renomą jak i ma aspiracje do bycia liderem w branży.

9 Responses to “Duży sklep i SEO

 • Janek
  2 lata ago

  Myślę, że duże sklepy w ogóle nie respektują klientów i nie zależy im na poprawie obsługi klienta.

 • Kuba
  2 lata ago

  Patrząc tak pod kątem SEO, to te duże sklepy nie zawsze zwracają uwagę na te wszystkie znaczniki i to, co powinno być w serwisie.

 • Miłosz
  2 lata ago

  Wystarczy sprawdzić co się dzieje u konkurencji, może meta dane wyglądają o niebo lepiej, ale u wszystkich występuje problem z płynnością serwisu.

 • Ania
  2 lata ago

  Być może nie dbają o takie rzeczy myśląc ze nie potrzebują ich ze względu na i tak duży zysk już wcześniej generowany.

 • Beny
  2 lata ago

  Przypuszczam, że tak jak mówi Ania – i tak każdy kto chce dokonać zakupu np. książki czy gry w Internecie i tak pierwsze co zrobi to sprawdzi i być może kupi na stronie Empiku, być może z tą świadomością nie zależy im na jakimś szczególnym dostosowaniu się.

 • Seba
  2 lata ago

  Może to dobry pomysł, żeby jakiś ochotnik sam zgłosił się do nich z pomysłem optymalizacji, a najlepiej z gotowym projektem 😀

 • Emilka I.
  2 lata ago

  Nie do końca zgadzam się z autorem odnośnie niewidoczności w wyszukiwarkach – każdy tytuł książki lub gry najpierw wyświetla się na stronie Empiku, co jest swoistym fenomenem. Jest to ciekawe zjawisko, choćby dlatego, że jak wskazał autor – nie do końca dbają tutaj o podstawowe zasady optymalizacji.

 • Marek
  2 lata ago

  Hmmm. czy ma aspiracje do bycia liderem? Myślę, że nim już jest. Pomimo niedostosowania zaleceń optymalizacyjnych.

 • Anastazja
  2 lata ago

  Przy ich rozpoznawalności w sieci i asortymencie jaki oferują, prawdopodobnie długo nie zauważą potrzeby optymalizowania swojej strony 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*