Kodeks etyczny SEO (cykl WFP)

Dokument ten został opracowany przez Internet Advertising Bureau Polska. Jest zbiorem zaleceń, które określają standardy jakościowe i etyczne podczas pozycjonowania stron WWW.

Najważniejsze zasady to:

 1. Zakaz działania na szkodę klienta, czyli wykorzystywania nieetycznych technik.
 2. Zakaz łamania regulaminów wyszukiwarek i katalogów WWW. (Choć zapisy np. w regulaminie Google praktycznie wykluczają jakiekolwiek pozycjonowanie – zabronione są wszystkie „sztuczne” linki.)
 3. Zakaz wprowadzania w błąd, szkodzenia użytkownikom, obrażania ich – na przykład poprzez prezentację na stronie treści nieadekwatnych do zapytania.
 4. Bezwzględny obowiązek przestrzegania wiążących przepisów, w szczególności w zakresie ochrony praw autorskich, zasad umieszczania znaków handlowych, marek itp.
 5. Zakaz przywłaszczania sobie pracy innych osób. Do wykorzystania zewnętrznego projektu konieczna jest odpowiednia zgoda.digital-marketing-1725340_640
 6. Obowiązek mówienia prawdy o własnych doświadczeniach zawodowych, sukcesach i porażkach, osiągnięciach, kwalifikacjach.
 7. Obowiązek równorzędnego traktowania bezpośrednio konkurujących ze sobą klientów. Specjalista powinien oferować każdemu z nich najlepszy możliwy poziom usług.
 8. Zakaz składania nierealnych obietnic – terminów, wyników kampanii.
 9. Obowiązek ujawnienia metodologii pozycjonowania na życzenie klienta, który ma prawo do pełnej informacji na temat tego, co dzieje się na jego stronie.
 10. Obowiązek ochrony prywatności i anonimowości klienta. Współpraca jest poufna, publikację wszelkich danych trzeba uzgodnić.

5 Responses to “Kodeks etyczny SEO (cykl WFP)

 • Darek
  2 lata ago

  Bardzo ciekawie przygotowany kodeks. SEO to branża, w której łatwo jest oszukiwać klientów, dlatego tak bardzo ceni się firmy z profesjonalnym podejściem

 • Antek
  2 lata ago

  Jak w każdej branży niezwykle jest etyczne postępowanie. Nie wiedziałem, że SEO ma swój kodeks. Warto zapamiętać!

 • Asia
  2 lata ago

  Zastanawia mnie tylko, jak to się ma do postępowania klienta, który niekoniecznie sam trzyma się niektórych z powyższych wytycznych…

 • Joanna
  2 lata ago

  Asia zgadzam się! Pierwszy raz spotykam się z tym kodeksem – jak dla mnie to oczywiste rzeczy, jeśli chodzi o rzetelne postępowanie z klientem.

 • Beny
  2 lata ago

  Punkt 6 na pewno zweryfikowałby dużo „specjalistów” 🙂 aczkolwiek wydaje mi się że autor kodeksu w tym miejscu trochę przesadza, szczególnie jesli chodzi o opowiadanie klientom o porażkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*