Nieetyczne pozycjonowanie cz. 1 (cykl WFP)

Wiele firm składających obietnice bez pokrycia stara się za wszelką cenę choć częściowo zachować twarz i zadowolić klientów wynikami. W tym celu stosuje nieetyczne, niezgodne z re-gulaminami wyszukiwarek techniki pozycjonowania. Wśród nich można wymienić tak zwany keyword stuffing. Polega on na masowym powtarzaniu słów kluczowych w ramach serwisu – w sekcji HEAD (niewidocznej dla użytkownika) lub BODY (widocznej). W tym drugim przypadku stosuje się bardzo małą czcionkę, często tego samego koloru co tło. Mechanizm ma na celu oszukanie robotów indeksujących i sztuczne zawyżenie pozycji w wynikach wyszukiwania.

Odmianą keyword stuffingu jest technika polegająca na zapełnianiu strony wszelkimi możliwymi słowami kluczowymi, nawet niepowiązanymi z zawartością serwisu. Taktykę tę stosują firmy starające się wygenerować jak największą liczbę odsłon. Nie dbają w ogóle o jakość ruchu. Tymczasem przy pozyskiwaniu klientów lub czytelników liczą się tylko wejścia targetowane – od osób rzeczywiście zainteresowanych tematem, gotowych regularnie odwiedzać witrynę. Kontrowersyjnym narzędziem są także farmy linków. Firma pozycjonująca wkleja URL promowanego projektu w każde możliwe miejsce w sieci (fora i grupy dyskusyjne, księgi gości, blogi). Może on w ten sposób trafić na stronę zawierającą tylko niepowiązane ze sobą hiperłącza.

black-791565_640

Są ich tam setki lub tysiące. Odmianę tej techniki stosuje się w tak zwanych doorway pages – zoptymalizowanych pod wyszukiwarki serwisach, które są wyłącznie „drzwiami” przenoszącymi internautę do innych witryn. Wykorzystywany jest w tym przypadku meta refresh tag, który wymusza błyskawiczne przekierowanie.

Inne zagrożenie to automatyczna wymiana linków – bardzo szybka wersja popularnego w sieci umieszczania na zaprzyjaźnionych stronach banerów czy buttonów. Jeśli odbywa się to za pośrednictwem komputerowego skryptu, prowadzi do sytuacji, gdy dana strona promowana jest w serwisach zupełnie z nią niepowiązanych i sama reklamuje u siebie takie witryny. Skuteczność zabiegu jest znikoma, bo zazwyczaj poleca się linki całkowicie bezużyteczne, śmieciowe. Jeszcze bardziej zaawansowany jest cloaking.

4 Responses to “Nieetyczne pozycjonowanie cz. 1 (cykl WFP)

 • Mateusz
  2 lata ago

  Wszystkie działania na dłuższą metę nie przynoszą efektów. Dlatego nie warto ich stosować.

 • Mikołaj
  2 lata ago

  Prędzej czy później za takie działania strona i tak poniesie konsekwencje.

 • elka
  2 lata ago

  Oszustów jest jak wiadomo mnóstwo na rynku, jak ich odróżnić od bardzo dobrze działających firm seo?

 • Antek
  2 lata ago

  Każda branża jest podatna na omamienie klienta łatwym pieniądzem, tylko jak to wykryć? Dobrze by było mieć chociaż bazową wiedzę w danym temacie, żeby wiedzieć kiedy coś jest nie tak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*