Nieetyczne pozycjonowanie cz.2 (cykl WFP)

Firma pozycjonująca przygotowuje dwie wersje projektu: jedną dla zwykłych użytkowników, drugą dla robotów indeksujących. W momencie gdy strona jest wywoływana z serwera, mechanizm sprawdza IP klienta i ustala z kim ma do czynienia. Robot otrzymuje zupełnie inną zawartość niż człowiek. Rezultatem jest zafałszowanie wyników wyszukiwania – liczy się na to, że użytkownik (nawet jeśli wejdzie do serwisu, którego nie szukał) i tak zainteresuje się witryną (na przykład ze względu na zamieszczoną tam pornografię).

Najbardziej rozbudowaną nieetyczną techniką pozycjonowania jest tworzenie stron łudząco podobnych do tych, które – na przykład – ma konkurencja. Na pierwszy rzut oka nie można zauważyć różnic. Gubią się nie tylko ludzie, ale nawet roboty indeksujące. Konieczna jest w tym przypadku zewnętrzna ingerencja – najczęściej ze strony poszkodowanych firm, które zgłaszają nadużycia operatorom wyszukiwarek i ewentualnie decydują się na dochodzenie swoich praw w sądzie.

computer-918678_640

Stosowanie nieetycznych technik w SEO działa wyłącznie na krótką metę, w dłuższej perspektywie odstrasza zaawansowanych użytkowników i psuje opinię, może mieć także katastrofalne skutki dla pozycji na liście wyników. Wyszukiwarki zawierają zaawansowane mechanizmy, które potrafią wykryć większość nadużyć. Serwisy łamiące regulaminy są za karę przesuwane na bardzo niskie miejsca lub w ogóle usuwane z indeksu.

5 Responses to “Nieetyczne pozycjonowanie cz.2 (cykl WFP)

 • Franek
  2 lata ago

  Witamy w Polsce, gdzie trawnik sąsiada zawsze bardziej zielony …

  Niezbyt fajnie, że nie ma żadnego systemu sprawdzającego tego typu występki, sami niestety nie jesteśmy w stanie monitorować całego internetu. Ale mam nadzieję, że znajdą jakieś rozwiązanie dla tego problemu!

 • Robert
  2 lata ago

  Przykre ale niestety prawdziwe.

 • Antek
  2 lata ago

  W każdej branży spotykamy się z tego typu osobami. Powinniśmy się już do tego przyzwyczaić!

 • Trybik
  2 lata ago

  Najgorsze jest depozycjonowanie – czyli jeśli konkurencja obierze nas sobie za cel i dowali nam linki o wadliwej i wątpliwej jakości.

 • Alicja Wiktor
  2 lata ago

  Chyba to oczywiste, że bardziej można sobie zaszkodzić takimi działaniami, niż cokolwiek zyskać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*