Pozycjonowanie we własnym zakresie – cz. 1

To, co napisze poniżej, może wydać się dziwne, ponieważ jestem właścicielem firmy internetowej (bądź, co bądź „żyjącej” z pozycjonowania). A jednak pewne „fakty i mity”, jakie narosły wokół tego tematu, delikatnie mówiąc, mnie drażnią.

Nieprawdą jest, że pojedynczy człowiek bez zaplecza nie jest w stanie wypozycjonować swojej własnej strony.

Otóż jak najbardziej jest w stanie to zrobić sam. I nie dotyczy to wyłącznie najlżejszych haseł typu „wypas owiec w Bieszczadach”, ale dotyczy również fraz uznawanych za średnio trudno, a czasami i trudne.

Pozycjonowanie, o czym pisano już wielokrotnie, to nie tylko ustawienie frazy w google. To raczej cały proces promocji witryny; wykorzystujący jednak przede wszystkim poprawianie pozycji w wyszukiwarkach (co by nie pisać bez dobrego miejsca w wyszukiwarkach choćby na lekkie frazy jest ciężko ).

Przy pozycjonowaniu oprócz „sztucznego” napędzania wyników, niebagatelne znaczenie mają efekty „naturalne”. Część z nich mogą uzyskać osoby nie posiadające żadnej „świadomości SEO”, dążące jednak do promocji swojej strony. Mogą to być wpisy w katalogach typu Onet, Webwweb czy DMOZ, linki z for, czy stary dobry USENET (grupy dyskusyjne), które doczekały się wielu kopii na WWW. Już sama promocja strony bez znajomości SEO powinna zapewnić jej w ciągu kilku miesięcy kilkanaście – kilkadziesiąt (a nawet więcej) linków.

stock-624712_640

Kolejny „bonus” dostaną osoby, które z założenia wykonują swoją pracę starannie. Takie osoby przy tworzeniu serwisu często dbają o jakość umieszczonych na nich tekstów, będą też pisać same, co daje unikalną treść serwisu. Pozostając w zgodzie zaleceniami dobrego pisania i tworzenia stron mogą posługiwać się prawidłową „hierarchią nagłówków” (h1,h2 itd.), nadadzą każdej podstronie odrębny tytuł i opis zgodny z jej zawartością. To oczywiście przypadek wyidealizowany – każdy pojedynczy element pozostaje nie bez znaczenia przy pozycjonowaniu.

Kolejna zaletą „pozycjonowania bez świadomości” jest odporność na zmiany algorytmów wyszukiwarek. Metatagi czy treść, nie ustawiona wyłącznie pod jeden algorytm wyszukiwarki, obroni się przy praktycznie każdej zmianie algorytmu. Nie będzie zaskoczenia, jakiego kiedyś doznali „keywords spamerzy”, czy – w każdej chwili mogą dostać – „ukrywacze treści”.

7 Responses to “Pozycjonowanie we własnym zakresie – cz. 1

 • Mirek
  2 lata ago

  Jak najbardziej zgadzam się z autorem artykułu, sam pozycjonuje swoją stronę, jeżeli można to tak nazwać i przynosi to faktycznie efekty. Nie po 2 tygodniach czy 2 miesiącach ale sukcesywnie widzę zmiany w wyszukiwarce. Optymalizacja strony i unikalne treści to moim zdaniem klucz do sukcesu!
  -Mirek

 • Kalina
  2 lata ago

  Ja myślę, że i tak trzeba skorzystać z pomocy firmy SEO, aby chociaż jakieś linkowanie porządne wdrożyć.

 • Radosław.
  2 lata ago

  A moim zdaniem na pozycjonowaniu trzeba się znać, żeby je robić jak ktoś się nie zna niech lepiej się tego nie tyka bo jeszcze coś mówiąc delikatnym językiem popsuje i będzie problem, który trwać może kilka miesięcy a nawet lat.

 • Krystian
  2 lata ago

  Pozycjonowanie we własnym zakresie jest jak najbardziej możliwe. Chyba najlepszym tego typu sposobem jest dodawanie unikalnej treści i zadbanie o swoją witrynę – takie działanie może być postrzegane jako SEO, a właściciel niekoniecznie może znać ten skrót! Liczy się zapał, dokładność i zaangażowanie – to najlepsze SEO 🙂

 • Ania
  2 lata ago

  Z całą pewnością można uzyskać dobre pozycje w wyszukiwarce przez doskonale przygotowaną stronę i kilka innych myków. Jednak specjaliści SEO znają się na różnych kruczkach więc tak czy siak warto skorzystać z ich pomocy.

 • Zofia
  2 lata ago

  A tak z ciekawości – Ania, Krystian – co macie na myśli, mówiąc o samodzielnej optymalizacji? Poza dodaniem unikatowej treści i odpowiednim przygotowaniem swojej strony w kodzie, co można zrobić w następnej kolejności?

 • Krystian
  2 lata ago

  Możesz np. dodać stronę do płatnych katalogów, udzielać się na forach tematycznych odnoszących się do Twojej branży, wrzucać jakieś wpisy na stronę, żeby ludzie regularnie wchodzili i czytali treści 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*