Pozycjonowanie we własnym zakresie – cz. 3

Podsumowując moje dotychczasowe rozważania. Osoba, która dba o rozwój serwisu i stosuje z umiarem, rozsądkiem a przede wszystkim zrozumieniem podstawowe zasady, jest w stanie naprawdę nieźle wypozycjonować jeden serwis nawet bez dodatkowego zaplecza. Można to nawet ująć w punktach.

1) Optymalizacja treści dla użytkowników, a przy okazji „pod SEO”
2) Wprowadzanie nowych informacji, dbanie o życie serwisu i jego jakość
3) Naturalne metody promocji (fora, usenet)
4) Badanie statystyk, źródeł ruchu, konkurencji.
5) Dobór optymalnych fraz.
6) Spokojne dodawanie do katalogów, serwisów branżowych, spisów. Nawet z tych bez linków bezpośrednich, jeżeli są odpowiedniej jakości, „idzie ruch”.
7) Bardzo umiarkowane korzystanie z systemów wymiany linków
8) Wymiana linków „ze znajomymi” (polecałbym bardziej linki ze specjalnej podstrony typu „przyjaciele” niż z głównej).
9) Małe Public Relations (jeżeli tylko potrafimy coś ciekawego napisać)

Najważniejszym jednak elementem jest cierpliwość, praca i czas. Nawet nie mając pełnej wiedzy, nie wdrażając wszystkich elementów a postępując cierpliwe, przez 2 lata można zyskać przewagę nad „ekspresami do nikąd”.

I tutaj być może u wielu czytelników zacznie działać wewnętrzny kalkulatorek i zdrowy rozsądek. Zaczną sobie zadawać pytania ”Czy zajmując się samemu SEO nie tracę czasu, który mógłbym poświęcić serwisowi? Czy zamiast dodawać codziennie do katalogów nie lepiej byłoby powiększyć listę sprzedawanych towarów?. Ile warta jest godzina mojej pracy?
Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to bowiem, od specyfiki branży, siły konkurencji, własnych zdolności i szacunku dla swojego czasu wolnego.

wordpress-1007077_640

Trudno również ocenić, ile czasu przyjdzie spędzić nam na pozycjonowaniu swojej strony. Uwzględniając czas potrzebny na przyswojenie wiedzy i prawidłowe jej wdrożenie oraz zwykłe czynności „pozycjonerskie” dla serwisu ze średnio-trudnej tematyki, może to być od godziny nawet do trzech, czterech dziennie. Jeżeli komuś wszystko idzie sprawnie i faktycznie „opędzi” SEO w 60 minut, a godzinę swojej pracy ceni poniżej 10zł to nie widzę potrzeby wynajmowania przez taki serwis/osobę kogokolwiek z zewnątrz do pomocy. Jeżeli jednak wychodzą z tego 2-3 godzinne wieczorne „posiedzenia”, a przychody kształtują się (lub rokują nadzieję) powyżej 2-3 000 zł może się okazać, że ukryte (bo niewidoczne na pierwszy rzut oka) koszty samodzielnego SEO spokojnie przekraczają 1000 zł miesięcznie, a jest to kwota przy której spokojnie można znaleźć dobre SEO.

W pewnych przypadkach konkurencja „zawodowców” jest tak spora, że zabawa samemu raczej rzadko może dać pierwszą dziesiątkę wyników np.: sprzedaż biletów lotniczych, aparatów cyfrowych, projektów domów, bielizny, usług finansowych itp. Pchając się w tematyką dobrze „obstawioną” należy albo powierzyć to fachowcom z zapleczem, albo samemu zostać fachowcem i stworzyć zaplecze.

google-plus-1007069_640

Dlatego też rynek Usług SEO rośnie i rosnąć będzie. Natomiast „świadomi użytkownicy” stanowią de facto najlepszą grupę klientów. Co prawda z jednej strony są w stanie dosyć krytycznie ocenić działania firmy, ale z drugiej strony łatwiej ominą złe oferty.
Zadbane przez nich serwisy, przyzwoicie podlinkowane (często z PR4-5) nie muszą pół roku czekać na efekty pozycjonowania. A na pozycjonowanie zewnętrzne decydują się zazwyczaj wtedy, kiedy koszty pozycjonowania stanowią tylko cześć spodziewanych dodatkowych zysków.

Może powstać wtedy całkiem fajny układ, który nazywam „grą do jednej bramki” wspólnie z klientem. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy za każdą otrzymaną za pozycjonowanie od klienta złotówką stoją trzy, które wpadły do jego kieszeni. Czego zarówno pozycjonującym jak i pozycjonowanym szczerze życzę.

4 Responses to “Pozycjonowanie we własnym zakresie – cz. 3

 • Michalina
  2 lata ago

  Według mnie – na początek warto zaznajomić się z branżą, sensem pozycjonowania oraz korzyściami. Ewentualne braki lub potencjalne korzyści zawsze determinują późniejsze decyzje 🙂

  Zachęcam wszystkich do nauki i korzystania z dobrych agencji SEO!

 • Aleksandra Szczepaniak
  2 lata ago

  Zgadzam się z przedmówcą, sami możemy bardzo wiele poczytać na dany temat jednak często w grę wchodzi ogromna praktyka i doświadczenie osób, które od wielu lat zajmują się pozycjonowaniem i mieli do czynienia z dużą ilością sytuacji.

 • Ryszard
  2 lata ago

  Od kiedy zacząłem interesować się SEO i wciągnął mnie ten temat totalnie zmieniło to moje spojrzenie na strony! Nie mówiąc już o tym co udało mi się uzyskać na mojej własnej stronie (mały serwis usługowy w moim rejonie), która wcześniej nie miała nawet podstawowych opisów w meta tagach.

 • Emilka I.
  2 lata ago

  Myślę, że w ogóle SEO wymaga dużo cierpliwości. Pozycjonowanie stron to nie taka szybka akcja, której wyniki widać po kilku dniach. Czasami trzeba poczekać kilka miesięcy na jakieś duże zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*