Jak znaleźć się w TOP10?

W dzisiejszych czasach chyba każdy wie co to jest pozycjonowanie i nikt nie pyta po co to w ogóle robić. Za to częste pytanie jakie pada to: “jak znaleźć się w TOP10 w Google?”. To właśnie Google dominuje rynek wyszukiwarek stron internetowych i dlatego zastanawiamy się jak znaleźć się na szczycie wyników wyszukiwania, aby strona przynosiła oczekiwane dochody.

Jak pozycjonować stronę?

Niezależnie od tego czy chcemy pozycjonować stronę czy może komuś zlecić to zadanie, powinniśmy zdobyć podstawową wiedzę na temat pozycjonowania i wiedzieć jakimi metodami to robić. Dlaczego? Otóż od kilku już lat obserwuje się istotne zmiany w algorytmie Google, zatem trzeba mieć świadomość, że niektóre działania mogą przynieść gigantyczne zyski, a inne są w stanie spowodować więcej szkód niż pożytku. Pozycjonowanie to szereg działań, które mają prowadzić do wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Osiągniecie tak zwanego “TOP 10” w rankingu Google oznacza większy ruch na stronie, a co za tym idzie więcej potencjalnych klientów i partnerów biznesowych, więcej sprzedanych produktów lub usług. Jak zatem pozycjonować? Powszechną metodą pozycjonowania jest dodawanie linków kierujących na stronę do katalogów stron. Ze względu na obecna politykę Google okazuję się jednak,że niegdyś skuteczne dodawanie adresu naszej strony do “śmieciowych” katalogów może dzisiaj spowodować obniżenie wartości strony w oczach Google, co ostatecznie wpłynie na spadek pozycji  w wyszukiwarce. Z tego właśnie powodu trzeba uważać na tanie propozycje pozycjonowania i kuszące oferty katalogowania strony. Nie tędy droga, aby rzucać się na najtańsze okazje. Zanim zdecydujemy się na usługę pozycjonowania musimy przeanalizować jakie może przynieść ona efekty, i to nie te chwilowe, ale w dłuższej perspektywie. Aktualnie większy sens jeżeli chodzi o ranking Google ma dodawanie dobrej jakości wpisów do serwisów na wyższym poziomie. W myśl tej tendencji lepiej jest zdobyć 10 solidnych linków, niż 100 byle jakich. keyboard-453796_640

Optymalizacja witryny

Zanim strona zacznie być pozycjonowana, podstawową sprawą jest jej odpowiednia optymalizacja. Dlatego jeżeli chcemy korzystać z usług firmy pozycjonującej, koniecznie musimy zapytać o to czy przeprowadzi ona optymalizację strony, aby nie tracić bez sensu pieniędzy na nieefektywne działania. Jeżeli firma nie będzie chciała się podjąć optymalizacji, to lepiej od razu z niej zrezygnować. To właśnie optymalizacja jest bowiem podstawą do rozpoczęcia pozycjonowania strony i ma duży wpływ na wyniki wyszukiwania. Poza tym może przynieść pozytywne efekty w dosyć krótkim czasie, a jednocześnie jest stosunkowo tania. Odpowiednia optymalizacja strony i dopiero w następnym kroku właściwe działania pozycjonera, to gwarancja widoczności witryny w wyszukiwarce nawet na wiele lat. Oczywiście trzeba pamiętać, że niektóre algorytmy się zmieniają, ale pewne zasady optymalizacji dla stron internetowych pozostają niezmienne. Oznacza to, że dobrze przeprowadzona optymalizacja w dłuższej perspektywie pozwoli właścicielowi witryny na utrzymanie dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania bez przeprowadzania gruntownych zmian w budowie strony i publikowanych treściach.

Linkowanie strony

Oczywiście największe znaczenie ma treść publikowana na stronie internetowej, ale linki prowadzące do niej również są istotne. W tym przypadku można korzystać z różnych ofert automatycznego katalogowania (uwzględniając ryzyko, o którym wcześniej wspomniano), lepiej jednak nawiązać współpracę z wyspecjalizowaną firmą, która będzie linkowała stronę w bardziej profesjonalny sposób, albo możemy sami się tym zająć. Jak się za to zabrać przy tak ogromnej ilości katalogów stron? Obecnie zaleca się przede wszystkim dodawanie strony ręcznie i tylko do tych najważniejszych katalogów. Aby znaleźć takie katalogi można wpisać w wyszukiwarkę Google np. „katalogi stron internetowych” i sprawdzić ich PageRank. Co takiego? PageRank to w skrócie metoda nadawania witrynom wartości punktowej, która określa jej wartość. Poza tym, warto dobierać katalogi tematycznie. A tam jeżeli prowadzimy firmę, to wyszukujemy katalogi branżowe, czyli takie, które są powiązane ze stroną i pamiętamy o dodawaniu swojej strony do odpowiedniej kategorii. Tutaj trzeba rozpatrzyć jeszcze jedną kwestię. Samodzielne i ręczne linkowanie może być proste nawet dla właściciela strony, który dopiero raczkuje w e-biznesie, ale jeżeli posiadamy kilka lub kilkadziesiąt stron internetowych to takie działania mogą okazać się po prostu niewykonalne w racjonalnym czasie. Z tego względu można spróbować zaoszczędzić sporą ilość czasu inwestując w profesjonalne narzędzia, które w jakimś stopniu zautomatyzują pozycjonowanie, jednakże najprostszym i najlepszym rozwiązaniem będzie delegowanie tej pracy innym. Zamiast tracić czas na działaniach, w których nie jesteśmy ekspertami i uczyć się na błędach, lepiej pozycjonowanie powierzyć specjaliście i skupić się na rozwoju swojego biznesu

Podsumowanie TOP 10 Google

Jak widać możliwości jest sporo, tak jak narzędzi i usług związanych z pozycjonowaniem. Zanim zdecydujemy się na konkretną metodę pozycjonowania, musimy zastanowić się ile pieniędzy chcemy przeznaczyć, aby nasza strona znalazła satysfakcjonujące miejsce w wyszukiwarce. Warto także zrobić rozeznanie w ofertach agencji zajmującej się pozycjonowaniem strony. Może bowiem okazać się, że nasz budżet w zupełności wystarczy na nawiązanie takiej współpracy i rzetelne usługi, więc nie warto bawić się w ryzykowne pozycjonowanie, które co prawda może zaowocować wysokimi pozycjami na pewien czas, ale równie dobrze może spowodować nagły spadek pozycji, a nawet zablokować stronę w wynikach wyświetlanych przez Google. Jeżeli chodzi o koszt pozycjonowania przez agencję, dużą rolę może odgrywać nie sama metoda pozycjonowania co specyfika branży. W niektórych branżach istnieje ogromna konkurencyjność słów kluczowych. Może okazać się jednak, że w naszym przypadku wysoka pozycja w Google jest łatwa do osiągnięcia dla specjalisty, a co za tym idzie koszt usługi nie będzie duży.

8 Responses to “Jak znaleźć się w TOP10?

 • Mariusz
  2 lata ago

  Optymalizacja – kontent – linkowanie
  oto droga do TOP 10 wyboista po górach i dolinach raz się uda raz się nie uda!

 • Ania
  2 lata ago

  Teksty są ważne, dlatego trzeba pamiętać, aby pisać ciekawe treści nasycone słowami kluczowymi.

 • Janek
  2 lata ago

  A samodzielnie można pozycjonować czy konieczne jest wsparcie agencji SEO?

 • Tadeusz
  2 lata ago

  Janek,
  Samodzielnie można pozycjonować jednak ciężko osiągnąć zadowalające wyniki w takim czasie jak zrobi to agencja.

 • @aisia
  2 lata ago

  Zależy jaką stronę chcesz pozycjonować, znam strony, których właściciele nie płacili za dużo za pozycjonowanie, bo strona byla doskonale zoptymalizowana już na wejściu i na niektóre frazy była na samym topie. Ale myślę że to też sztuka webmasterów.

 • Piotr
  2 lata ago

  – Mariusz
  Wyjaśnij klientom, że nie wszystko zależy od nas

 • Tobiasz
  2 lata ago

  Janek, teoretycznie można, ale powiem Ci z mojego doświadczenia, że temat jest niezwykle szeroki i żeby zrobić to naprawdę dobrze, trzeba się naczytać, napróbować. U mnie ciężko było pogodzić sprawy firmy z samodzielnym optymalizowaniem. Narobiłem trochę błędów, bo zwyczajnie nie rozumiałem wszystkich zagadnień. Polecam firmę, chyba że masz trochę wolnego czasu i masę zapału.

 • Kate
  2 lata ago

  Jeszcze dodałabym do tego zestawu media społecznościowe. Niby mówi się, że nie mają większego wpływu na pozycje w SERP, ale co tu dużo mówić, doświadczenie pokazuje coś zupełnie innego. Ciekawe wpisy, filmiki w Social media generują spory ruch na stronę. Jak ktoś już trafi na stronkę, to przeklika się i przez inne treści niż te, do których był kierowany. Jeżeli użytkownik spędza dużo czasu na stronie, to dla googla jest to informacja, że znajdują się na niej wartościowe materiały i że warto witrynę wskazań na lepszych pozycjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*